Doména

vytlačiť

1pic_domena.png

 

Doména prvej úrovne

Doména prvej úrovne (top level doména) je názov najvyššej úrovne (.sk, .cz, .com)

.sk

Doména .SK je národnou doménou Slovenskej Republiky. Doménu môžu registrovať firmy a podnikateľské subjekty so sídlom v SR.

.com

Doména .COM je najrozšírenejšou nadnárodnou doménou na svete. "Nadnárodná" znamená, že nepatrí žiadnej konkrétnej krajine, ako napr. doména .SK. Domény .com môžu registrovať fyzické osoby (nepodnikatelia), ako aj firmy. Doménu zväčša používajú firmy na svoju prezentáciu, alebo na prezentáciu komerčných projektov. Nie zriedkavo doména slúži aj pre osobné použitie. Firmy ktoré podnikajú na zahraničných trhoch, alebo majú medzinárodných partnerov, by mali uvažovať o tejto doméne. Doména je vhodnou alternatívou k našej národnej doméne .SK, vzhľadom na súčasné obmedzenia registrácie domén .SK.

.net

Doména .NET je nadnárodná doména, používaná zväčša na prezentáciu projektov a firiem ktoré majú dočinenia s Internetom, alebo sieťami. Používa sa aj v prípade, že je rovnaká doména s inými koncovkami (.com, .org) už obsadená. Doménu môže registrovať fyzická osoba (nepodnikateľ), aj firmy.

.org

Doména .ORG je nadnárodná doména, ktorou sa zväčša prezentujú neziskové organizácie a projekty. Keďže pre registráciu v doméne .ORG nie sú stanovené špeciálne pravidlá (tzn. domény môže registrovať hocikto - fyzické osoby aj firmy), môže doména s koncovkou .ORG slúžiť ako alternatíva k iným doménam, ktoré sú už obsadené.

.us

Doména .US je národná doména Spojených štátov amerických. Slúži primárne na prezentáciu firem podnikajúcich na území USA, alebo fyzických osôb. Registráciu domén .US ponúkame aj slovenským firmám a osobám.

.to

Doména .TO bola prednedávnom uvoľnená na registráciu pre záujemcov z celého sveta. Vzhľadom na význam slova "to" v Slovenskom jazyku predstavuje táto domena pre Slovákov možnosť vytvoriť atraktívne znejúcu doménu, ako to bolo napr. v prípade domén ULOZ.TO, POSLI.TO, ROZBAL.TO.

.info

Doména .INFO je nadnárodná doména, používaná pre stránky s informačným obsahom, na rozdiel od .COM domény slúžiacej pre komerčný obsah. Jedným z dôvodov pre zavedenie domény .info bol preplnený adresný priestor pod inými nadnárodnými doménami (.com, .net, .org). Doménu môžu registrovať bez obmedzenia fyzické osoby (nepodnikatelia), aj firmy.

.biz

Doména .BIZ má slúžiť ako alternatíva k doméne .COM. Pod doménou .BIZ sa majú prezentovať stránky "business" charakteru, čiže hlavne firemné stránky a projekty. Domény je možné registrovať bez obmedzenia.

.tv

Charakter domény .TV je zrejmý už zo samotného názvu. Ide o atraktívnu koncovku pre domény televíznych spoločností. Tomu zodpovedá aj vyššia cena za registráciu domény. Pri aktraktívnejších doménach pod .TV je cena za registráciu výrazne vyššia. Pri objednávke domény .TV vás budeme informovať o cene za registráciu vami zvolenej domény.

.cc, .ws

Domény .CC a .WS (WebSite) sú domény kedysi patriace krajinám, avšak pre veľký záujem boli uvoľnené na registráciu pre záujemcov z celého sveta. Dnes predstavujú alternatívu k doménam s inými koncovkami, ak sú už obsadené. Registrácia je možná pre všetkých záujemcov.